Ciąża – jak to wygląda

Jemy już witaminki, byłyśmy u ginekologa, wiemy mniej więcej co i jak. Lekarz założył książeczkę ciąży i zlecił pierwsze badania. Siadamy na kanapie i do głowy wpada milion pytań… Jak to teraz będzie, jak się zmienię, co mogę jeść, czego mi nie wolno, co z pracą … itd itd… Po kolei staram się objaśnić.

Ciąża trwa około 40tygodni czyli 280dni, dzieli się na III trymestry. Wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i nim posługują się lekarze. Różni się od wieku zapłodnieniowego o około 2 tygodnie. Dlatego jeśli lekarz powie że jesteś 7 tygodni w ciąży to do zapłodnienia doszło najprawdopodobniej 5 tygodni temu. W związku z tym ciąża od zapłodnienia trwa około 266dni. Termin porodu, który podał Ci lekarz jest orientacyjny. Możesz urodzić dwa tygodnie wcześniej lub dwa tygodnie później.

W internecie znajdziemy bardzo wiele serwisów, które opisują dokładnie jak wygląda maleństwo w poszczególnych etapach rozwoju i jak będzie zmieniało się nasze ciało. Warto do niech zerknąć. Można również ściągnąć aplikacje na smartfon, w której znajdziemy niezbędne informacje na temat rozwoju dziecka, możemy dodać wizyty lekarskie, swoją wagę. Włączając ją na bieżąco można sprawdzić, w którym tygodniu ciąży jesteśmy i ile dni pozostało do porodu. Korzystam z aplikacji Happy Baby. Dodatkowo można zakupić praktyczne przewodniki dla kobiet w ciąży.

A co z pracą? Pamiętajmy, ciąża to nie choroba i jeśli dobrze się czujesz a Twoja praca nie jest ciężka i np nie musisz dźwigać to spokojnie pracuj. Możesz również poinformować pracodawcę o ciąży. Nie może Cię zwolnić, jesteś bezpieczna. Jeśli umowa o pracę kończy Ci się w trakcie trwania ciąży Twój pracodawca ma obowiązek przedłużyć Ci ją do dnia porodu. Jeśli natomiast Twoje samopoczucie spada, czujesz się osłabiona, masz np zawroty głowy, mdłości, często wymiotujesz poinformuj o tym swojego ginekologa i poproś o zwolnienie lekarskie. Jest 100% płatne więc nie stracisz żadnych pieniążków a odpoczynek w domu na pewno dobrze Ci zrobi. Nie myśl tylko o sobie, masz pod serduszkiem maleństwo, które potrzebuje zdrowej i wypoczętej mamy.

 

Zapraszam do komentowania wpisu, w razie pytań proszę o kontakt :)

W kolejnym temacie opis ,, co jeść, co szkodzi, czego unikać,,

Zapraszam

 

4 komentarzy

  1. majka242007

   Witam :) Też dopiero startuję… Mam nadzieje ,że się uda :) Chętnie do Ciebie również zerknę – pozdrawiam

   Odpowiedz

 1. Obecnie jestem w srugiem ciąży i powiem szczerze, że w pierwszej czytałam nie mal wszystko jej na temat, ale wiele informacji z sieci jest ze soba sprzecznych i potrafią zrobić wodę z mózgu, a przede wszystkim każda świeża ciężarna uważa się za eksperta bo dużo czyta, a to błąd. W pierwszej ciąży nigdy się nie wie co tak na prawdę jest dobre a co złe np. Z tematem jedzenia, jesm wszystko, tylko sporadycznie, nie odmawiam sobie tataru, naleśników które zawierają surowe jajko, oije coca cole i żyje. Syna mam zdrowego i jak na razie odpornego. Proszę pamiętać, że dopasowywanie się do wytycznych nie zawsze wychodzi nam na dobre, a praca to sprawa indywidualna iuważam, że kobieta w ciąży powinna korzystać z ostatnich wolnych chwil i spokojnego czasu. Nie każda ciężarna ma dobrą atmosferę w pracy czy warunki, żeby pracować, ale to moje zdanie :)

  Odpowiedz
  1. majka242007

   Witam :) Zgadzam się z Tobą… To również moja druga ciąża. Wszędzie na temat ciąży znajdujemy milion informacji , ja w moim blogu chcę zawrzeć to co uważam za stosowne. Czyli również jak się nie dać ,,sfixować,, Co do jedzenia jestem podobnego zdania… Będzie to w kolejnym wpisie- zachęcam do przeczytania i komentarza… Wszystkie uwagi są mile widziane :) Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie będziemy tego samego zdania ale dzięki Twojej pomocy i innych mam myślę , że blog stanie się powoli dużą pomocą dla przyszłych mam…

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>